Gdy dane zmieniają się w kurz – cz.2

Zobacz część 1

Platter damage Samsung HD160JJ

Spiłowana powierzchnia dysku Samsung HD160JJ

Odzyskiwanie danych  z dysków uszkodzonych fizycznie czy z dysków po upadku to jedne z największych wyzwań we współczesnym odzyskiwaniu danych. Każdy przypadek jest inny, każdy dysk jest uszkodzony inaczej i o możliwości odzyskania danych lub jej braku decydują często uszkodzenia widoczne dopiero pod mikroskopem. Niektóre uszkodzenia są niewidoczne, bywają uszkodzenia ledwo dostrzegalne, zdarzają się uszkodzenia powierzchni widoczne odrazu oraz dyski zakurzone w środku od opiłków. Są również dyski, które po otwarciu zanieczyszczają komorę laminarną kurzem, który się z nich wysypuje. Dziś prezentujemy taki dysk i opisujemy, jak dochodzi do takich zniszczeń.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest zwykle taka sama: niedopilnowanie. Uniknięcie takich uszkodzeń jest możliwe i współcześnie projektowane systemy powinny mieć zaimplementowane mechanizmy monitorowania i raportowania SMARTu. W ten sposób można wykryć i wymienić wadliwy dysk, czy to pojedynczy, czy pracujący w macierzy RAID, zanim zajdzie potrzeba przywracania danych. Kontrolery RAID mają zwykle wbudowane mechanizmy monitorowania i raportowania awarii dysków. Uniknięcie kryzysu spowodowanego samoczynną awarią dysku jest możliwe, niestety prezentowany rodzaj uszkodzeń może mieć też inne przyczyny.

Znacznie popularniejszy przebieg wydarzeń jest następujący. Dysk twardy pracuje coraz wolniej, zaczynają pojawiać się błędy zapisu i odczytu. Któregoś dnia system operacyjny nie uruchamia się, dysk twardy nie zostaje wykryty przez komputer lub zostaje wykryty błędnie. Priorytetowym i jedynym słusznym sposobem postępowania w takim przypadku, jeśli dysk pozwala na kopiowanie danych, jest wykonanie kopii posektorowej nośnika. Niestety, bardzo często popełnianym błędem jest uruchomienie programu do ‘usuwania badsektorów’. Programy te nie tylko nie pomogą odzyskać danych, ale mogą przyczynić się do uszkodzeń takich, jak widoczne na zdjęciach.

Programy do ‘usuwania badsektorów’ nie powodują bezpośrednio zniszczenia dysku,  ale sposób działania programu doprowadza do katastrofy. Programy nie sprawdzają, czy dysk jest w stanie gotowości, a wręcz przeciwnie – program będzie wyświetlał komunikaty o poprawnym ‘naprawieniu’ badsektora nawet wtedy, gdy dysk się zawiesi. Silnik dysku pracuje, program wyświetla komunikaty o ‘naprawie badsektorów’, a w rzeczywistości dysk nie odpowiada na żadne komendy i zaczyna stukać ze względu na uszkodzenie głowic. Praca uszkodzonego, stukającego, dysku twardego może doprowadzić do fizycznej awarii zespołu głowic, która następnie spowoduje uszkodzenia powierzchni takie, jak widoczne w prezentowanym dysku Samsung HD160JJ. Ze względu na bardzo niską prędkość pracy programów, dyski często są zostawiane podłączone, bez nadzoru, na weekend czy przerwę świąteczną. Po powrocie z weekendu jest już za późno.

 

Platter damage - Samsung HD160JJ

Spiłowany talerz i uszkodzona głowica

Samsung HD160JJ internal filter

Filtr pełen opiłków oraz fragmenty uszkodzonych głowic

Dodane: 12 kwietnia 2011, w kategorii: Blog Tagi:: , , ,

Zostaw komentarz

Please note: JavaScript is required to post comments.