Uszkodzenia kart pamięci i pamięci typu pendrive można podzielić na trzy kategorie: uszkodzenia logiczne, uszkodzenia elektroniczne i uszkodzenia mechaniczne.
Karta pamięci czy pendrive, tak jak każde urządzenie przechowujące dane, posiada system plików, który może ulec uszkodzeniu. Pliki na karcie mogą zostać usunięte, karta może zostac sformatowana. Jeśli karta pamięci została sformatowana, nie ma dostępu do plików z powodu działania wirusa lub pliki zostały usunięte, ale nie zostały nadpisane – procedura odzyskiwania jest stosunkowo prosta. Odzyskiwanie danych komplikuje się, gdy dane zostały skasowane lub partycja nośnika sformatowana, a nośnik był potem używany do zapisywania plików. Szanse na odzyskanie danych są mniejsze, ale jeśli pliki przeznaczone do odzyskania nie zostały nadpisane, to odzyskanie jest możliwe.
Bardziej skomplikowanym uszkodzeniem kart pamięci, pendrive i pamięci wbudowanych jest ich uszkodzenie elektroniczne. Powstaje ono w wyniku wady fabrycznej, zbyt wysokiego napięcia lub odwrotnej polaryzacji (np. nieprawidłwo podłączony port USB na panelu czołowym komputera). Uszkodzenia elektroniczne mogą ograniczyć się do uszkodzonego bezpiecznika na pamięci pendrive, diody zabezpieczającej lub stabilizatora napięcia. Naprawa tak uszkodzonego nośnika i odzyskanie danych nie są skomplikowane. Dużo bardziej skomplikowanym typem uszkodzenia, jest uszkodzenie kontrolera pamięci flash. W przypadku uszkodzenia kontrolera, potrzebne jest wylutowanie kości pamięci (jak w przypadku dysku SSD), odczytanie kości na programatorze, a następnie scalenie odczytanych danych do jednego, oryginalnego obrazu.
Typowymi uszkodzeniami pamięci przenośnych są uszkodzenia mechaniczne i każdy taki przypadek jest inny. Szanse na odzyskanie danych zależą głównie od uszkodzenia samych kości pamięci. Najczęstszym uszkodzeniem mechanicznym pamięci typu pendrive jest urwanie wtyku USB nośnika znajdującego się w porcie, ale zdarzają się również trudniejsze uszkodzenia polegające na połamaniu pamięci na pół.