Odzyskiwanie danych z zewnętrznych dysków twardych

Zewnętrzne dyski twarde to zwykle klasyczne dyski 2,5″ lub 3,5″ w obudowie, która zmienia interfejs dysku. Może to być zmiana z PATA/SATA na USB, zmiana na interfejs sieciowy (podłączenie dysku do sieci) czy też eSATA. W większości przypadków procedura odzyskiwania danych jest identyczna dla zwykłych dysków twardych, ponieważ w obudowie taki właśnie dysk się znajduje. Istnieją jednak bardziej skomplikowane dyski zewnętrzne.

W przypadku dysków podłączanych do sieci lokalnej, obudowy mogą oferować szyfrowanie dysku/dysków czy spięcie dysków w RAID.  W przypadku dysków spiętych w RAID0, dyski w obudowie pracują szybciej i można wykorzystać prędkość gigabitowej sieci, ale w przypadku uszkodzenia jednego z dysków odzyskanie danych może być skomplikowane ze względu na własnościowe algorytmy użyte przez producenta obudowy.

Producenci współczesnych dysków twardych USB odchodzą od używania klasycznych dysków 2,5″ z adapterem USB na rzecz dysków 2,5″ produkowanych z interfejsem USB. Firma Western Digital produkuje dyski WD My Passport, które używają klasycznych dysków 2,5″ WD ze zmienioną elektroniką. Elektronika zamiast interfejsu SATA posiada interfejs USB. Wykorzystano w tych dyskach mostek USB > SATA firmy Initio, model INIC-1607E. Mostek ten posiada funkcję szyfrowania z wykorzystaniem algorytmu AES128/256bit. WD dostarcza aplikację do obsługi szyfrowania, ale nawet bez jej wykorzystania (bez założonego hasła) dane zapisywane na dysku są szyfrowane za pomocą mostka, jednak bez założonego unikalnego hasła odzyskanie danych nie stanowi problemu.

Na zdjęciach dysk WD7500KMVV wraz z dawcą.

WD7500KMVV

Elektronika dysku WD7500KMVV