Fizyczne uszkodzenia dysków twardych zdarzają się rzadko. Niestety, kiedy już przytrafi się uszkodzenie, tylko od użytkownika zależy, czy jego dane da się odzyskać, czy nie. W przypadku fizycznych uszkodzeń dysków każda próba odzyskania danych przeprowadzona nieumiejętnie może doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych. O ile samo uszkodzenie głowicy stanowi niewielkie zagrożenie dla danych użytkownika, to urwanie się głowicy jest często wyrokiem dla danych. Niestety, zwykle zniszczenia potęguje sam użytkownik.
Urwanie się głowicy sprawia, że docisk głowicy piłuje talerz. Jeżeli uszkodzenie dysku jest szybko zdiagnozowane, istnieje duże prawdopodobieństwo odzyskania danych. Zapiłowanie powierzchni będzie niewielkie i często ograniczy się tylko do landing zone. Niestety, próby uruchomienia uszkodzonego nośnika i katowanie go oprogramowaniem do odzyskiwania danych (czy nawet testowania nośnika) powoduje coraz większe zniszczenia. Obecnie nie istnieją narzędzia pozwalające na odzyskanie danych z pyłu powstałego ze spiłowanej powierzchni dysku.
Dysk stukał przez tydzień, a potem został potraktowany wszelkimi istniejącymi programami do odzyskiwania danych. Efekty na zdjęciach.
bw
2008-05-27 o 15:44jakby DJ skreczował przez całą noc 🙂