Kopiowanie dysków przez sieć

Kopiowanie dysku twardego to operacja przeprowadzana jako pierwsza po odebraniu dysku od użytkownika. Dyski klonuje się z kilku powodów. Nośnik może kończyć swój żywot; modyfikujemy zawartość nośnika (nigdy nie robimy tego na dysku źródłowym); dużo łatwiej pracować z obrazem, niż z fizycznym dyskiem. Żaden profesjonalista nie będzie wykonywał jakichkolwiek czynności na dysku zanim go nie skopiuje. Nawet dysk w pełni sprawny należy skopiować – nie wiemy, czy dysk nie uszkodzi się podczas odzyskiwania danych. Backup to pierwsza i najważniejsza czynność.

O ile sprawa ze standardowym dyskiem jest banalna – wystarczy go podłączyć do komputera i skopiować, to kopiowanie dysków nietypowych lub znajdujących się w urządzeniach, których nie możemy otworzyć jest nieco bardziej problematyczne. Skoro nie możemy usunąć nośnika z urządzenia, należy zmusić samo urządzenie do skopiowania danych z dysku. Z pomocą przychodzi system Linux i dowolna sieć. Jeżeli jesteśmy w stanie uruchomić na urządzeniu system Linux (a praktycznie na każdym urządzeniu jest to możliwe), to jesteśmy w domu. Uwaga: Oczywiście nie instalujemy systemu na dysku, z którego chcemy skopiować dane, a uruchamiamy system z płyty, pendrive lub innego nośnika – dysk kopiowany powinien być zamontowany w trybie read-only!

Potrzebujemy dwa programy, dd i netcat. dd jest zaawansowanym programem do kopiowania danych – nie tylko dysków twardych. Netcat jest sieciową wersją linuxowego programu cat. Netcat posłuży jako narzędzie do przesyłania danych, a dd jako narzędzie odczytujące i zapisujące dane. Niektórzy definiują skrót dd jako “delete data” – nieodpowiednie użycie tego programu (pomylenie pliku źródłowego z docelowym) skutecznie nadpisze dane do skopiowania. Polecam sprawdzić trzy razy polecenie przed jego wykonaniem – w przeciwnym razie może się okazać, że próba odzyskiwania zakończyła się bezpowrotną utratą danych!

Narzędzia dd i netcat mają swoje wersje dla systemu windows (dd i netcat dla windows) i co najważniejsze, są zgodne z narzędziami linuxowymi. Komputer z kopiowanym dyskiem może pracować pod kontrolą Linuxa, a komputer do zgrania kopii pod systemem windows. Pierwszą czynnością jest sprawdzenie, czy obie maszyny widzą się przez sieć – komenda ping. Sprawdzamy również, czy nc i dd znajdują się w komputerze.

Sprawdzenie sieci

Kolejny krok to sprawdzenie i uruchomienie nasłuchiwania na komputerze z windowsem. Port to 1234, plik wyjściowy jak na obrazku poniżej.

nc i dd uruchomione

Uruchamiamy kopiowanie dysku w linuxie i wysyłamy odczytane dane do nasłuchującego netcata na komputerze z windowsem – IP 192.168.0.1 i port 1234. Dysk źródłowy należy oczywiście określić indywidualnie – nie w każdej maszynie będzie to sda.

uruchomione kopiowanie

Czekamy cierpliwie i patrzymy, jak rośnie obraz.

obraz w explorerze

Po skończonej operacji kopiowania wyświetlone zostaną podsumowania.

Idealna kopia dysku twardego została wykonana.

Z obrazem można teraz pracować za pomocą dowolnych narzędzi, można go zamontować na lokalnym komputerze i przeglądać partycje (jeżeli logika dysku jest cała).

PS: Ten sposób jest również dobry, gdy jakiś nasz komputer odpowiada na pingi, możemy się zalogować przez ssh, ale nie możemy go znaleźć.

Dodane: 6 maja 2008, w kategorii: Artykuły, Blog Tagi:: , , , , ,

Zostaw komentarz

Please note: JavaScript is required to post comments.