Uszkodzenie elektroniki dysku twardego – odzyskiwanie danych

Jedną z najczęściej spotykanych awarii dysków twardych jest uszkodzenie elektroniki (PCB) dysku. Najczęstszą przyczyną awarii czy spalenia elektroniki dysku jest uszkodzony lub złej jakości zasilacz. Może on spowodować następujące uszkodzenia elektroniki:

  • spalenie diody transil, rezystorów zerowych lub bezpieczników na elektronice dysku; są to elementy zabezpieczające i często ich wymiana pozwala na uruchomienie dysku; niestety, w części przypadków zabezpieczenia nie wystarczają i uszkodzeniom ulegają inne komponenty PCB;
  • spalenie sterownika silnika SM (spindle motor) i VCM (voice coil motor); często spotykane uszkodzenie, szczególnie w przypadku zbyt dużego napięcia zasilania; często zdarza się, że w przypadku adapterów do dysków twardych (kieszeni USB czy e-SATA) zasilacz 12V mylony jest z zasilaczem 19V do komputera przenośnego ze względu na identyczne wtyczki – powoduje to rozległe zniszczenia elektroniki;
  • rzadszym uszkodzeniem PCB jest uszkodzenie procesora lub innych elementów aktywnych PCB; powodem jest również nieprawidłowo podłączony lub uszkodzony zasilacz;

W większości przypadków elektronika dysku nie jest naprawiana, a wymieniana na sprawną. Większość współczesnych dysków twardych posiada pamięć ROM na elektronice (zewnętrzna kość flash lub w masce procesora). W pamięci ROM przechowywane są parametry adaptywne, mapa głowic, translator strefy serwisowej i inne parametry, z których część jest wyjątkowa dla danego dysku. Możliwe jest uruchomienie niektórych dysków twardych z elektroniką z innego dysku, bez wymiany ROMu, ale większość współczesnych dysków nie uruchomi się z obcą pamięcią. Konieczne jest przelutowanie oryginalnego ROMu lub przeprogramowanie pamięci na sprawnej elektronice.

W części dysków twardych w przypadku uszkodzenia pamięci ROM możliwe jest odzyskanie danych przy wykorzystaniu pamięci z odpowiednio dobranego dysku; w części dysków możliwe jest odtworzenie zawartości ROMu ze strefy serwisowej, a część dysków jest nieodzyskiwalna (np. toshiba przechowująca w ROMie strefę serwisową). W niektórych przypadkach uszkodzenie elektroniki może spowodować uszkodzenie przedwzmacniacza głowic.

Poniżej kilka przykładów uszkodzenia elektroniki.

Maxtor Athena PCB damage

Spalony sterownik silnika w Maxtor Athena

Maxtor Athena PCB damage

Zbliżenie sterownika silnika Maxtor Athena

PCB damage WD Hawk

Spalony sterownik silnika WD Hawk

Western Digital PCB damage

Spalony procesor – WD Hawk

Samsung TVS damage

Spalony transil

Smooth damage western digital

Spalony sterownik silnika i okolice

Western Digital Royl pcb

Spalony sterownik silnika – WD Royl

WDC32 PCB damage

Spalony sterownik silnika WDC32

Western Digital Sabre PCB damage

Spalony sterownik silnika WD Sabre

PCB damage Maxtor Calypso

Spalony sterownik silnika Maxtor Calypso

2 odpowiedzi do Uszkodzenie elektroniki dysku twardego – odzyskiwanie danych
  1. Witam.
    Posiadam dysk twardy przenośny na którym zapisywałem sobie wszystkie ważne dla mnie dane- głownie zdjęcia rodzinne, no i niestety coś go trafiło. jesteście w stanie mi pomóc i odzyskać z niego dane?

  2. Panie Jarku, najprawdopodobniej jesteśmy w stanie pomóc i odzyskać Pańskie dane. Prosimy o dostarczenie nośnika do diagnozy.

Zostaw komentarz

Please note: JavaScript is required to post comments.