Odzyskiwanie danych z dysku włożonego do kuchenki mikrofalowej – cz.1

Popularna w popkulturze i produkcjach filmowych scena: pokój wypełniony komputerami oraz sprzętem elektronicznym. W pokoju młody człowiek wpisujący ciągi znaków na klawiaturze, na ekranie czarne tło i zielone litery. Pukanie do drzwi. Młody człowiek wyrywa dyski twarde z komputera, wkłada je do kuchenki mikrofalowej, uruchamia kuchenkę i zaczyna uciekać. Z kuchenki wydobywają się trzaski, następuje zbliżenie na iskry w kuchence, właściciel dysków uciekł, dyski są zniszczone.

Czy kuchenka mikrofalowa niszczy dyski twarde? Czy możliwe jest odzyskanie danych z dysku twardego spalonego w kuchence mikrofalowej? Jak oddziałuje kuchenka mikrofalowa na różne modele dysków twardych i czy opisana wyżej metoda jest skuteczna? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w cyklu artykułów opisujących przeprowadzone przez nas eksperymenty.

W dniu pisania tego artykułu zapytanie “microwave+hard+drive” zwraca 13,2mln wyników. Internet przepełniony jest sprzecznymi opiniami o możliwości niszczenia danych w kuchenkach mikrofalowych. Redaktorzy portalu ZDNet Australia w ramach eksperymentów wysłali dysk spalony w kuchence mikrofalowej do firmy odzyskującej dane — odzyskiwanie danych nie powiodło się. W portalu YouTube można znaleźć dziesiątki filmów z niszczenia dysków w kuchenkach mikrofalowych, ale nikt potem nie próbował odzyskiwać z nich danych. Postaramy się sprawdzić w serii eksperymentów z różnymi modelami dysków, czy kuchenka mikrofalowa to skuteczne i odpowiednie narzędzie do niszczenia danych znajdujących się na dyskach i czy odzyskiwanie danych z takich dysków jest możliwe.

Kuchenka mikrofalowa, której użyjemy, to prosty model o mocy 950W wyposażony w elektroniczny timer. Eksperymenty zostaną przeprowadzone przez profesjonalny zespół, w kontrolowanym środowisku, z pełnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Nie polecamy powtarzać ich w domu.

Pierwszym modelem dysku twardego, który zostanie umieszczony w kuchence mikrofalowej jest Western Digital WD200EB-00CSF0. Jest to  jednotalerzowy, dwugłowicowy, 3,5″ klasyczny dysk twardy do zastosowań domowych. Gęstość zapisu to 10GB/powierzchnię, głowice parkują na talerzu.

Microwave experiment

Dysk eksperymentalny wraz z dawcą

Microwave experiment

Dysk w kuchence

Kuchenka mikrofalowa została uruchomiona na pełnej mocy, w trybie “Microwave only”, bez włączonego grilla, na czas 20 sekund. Oto efekty zewnętrzne.

HDD taken off the microwave

Dysk i talerz wyjęte z mikrofalówki

PCB damage

Spalona elektronika

PCB damage

Stopione złącza

Odkręcona PCB

Złącze głowic i ślady spalenia

Spalone złącze głowic i kontroler

Spalone złącze głowic

Spalony procesor

Ślad po palącym się procesorze

Spalone złącze głowic

Jak można zobaczyć na zdjeciach, zewnętrzne uszkodzenia dysku są znaczne. Złącze dysku roztopiło się i przykleiło do talerza kuchenki. Ślady spalenizny na elektronice oraz złączu świadczą o zapłonie plastiku złącza. Po odkręceniu elektroniki lepiej widać skalę zniszczeń. Złącze głowic jest doszczętnie spalone, punkty lutownicze na PCB odkleiły się od laminatu i przyspawały do złącza głowic. Kontroler silnika jest rozpuszczony. Procesor również uległ uszkodzeniu, prawdopodobnie łuk elektryczny przeskoczył pomiędzy procesorem a obudową (gwieździsty ślad na obudowie dysku). Spalenie złącza głowic sugeruje poważne zniszczenia wewnątrz dysku. Ze względu na okropny odór spalonego dysku, został on zabrany do laboratorium dopiero po upływie ok. 24 godzin, jednak ten czas leżakowania tylko w niewielkim stopniu zmniejszył bardzo nieprzyjemny zapach.

Po otwarciu dysku naszym oczom ukazał się następujący obraz:

Osad z płonących części

Urwana głowica, przebarwiony pierścień, osad

Urwana głowica

Urwana głowica

Zwęglona taśma głowicy i przedwzmacniacz

Okopcony talerz

Okopcony talerz

Okopcony talerz

Okopcenie talerza - odbity kształt głowicy

Okopcone ramię głowicy i przebarwienie pierścienia

Ślad po głowicy

Ślad po głowicy

Spalony przedwzmacniacz głowic

Okopcona pokrywka, ślady sadzy

Spaleniu uległy elementy niemetalowe wewnątrz dysku: taśma łącząca złącze głowic z ramieniem, przedwzmacniacz, taśmy łączące przedwzmacniacz ze sliderami (elementami magnetorezystywnymi głowic). Można zauważyć kilka ciekawych konsekwencji:

  • głowica przykleiła się do talerza, a następnie indukcja elektromagnetyczna w zwojach silnika lub w ścieżkach na PCB połączonych z silnikiem spowodowała obrót silnika i urwanie przyklejonej głowicy – świadczą o tym conajmniej dwa ślady okopcenia w ksztalcie ramienia głowic na talerzu;
  • przyklejenie się głowicy sugeruje przepływ znacznego prądu (co potwierdzają ślady okopcenia i przebarwienie ramienia głowic);
  • okopcenia widoczne na talerzu pochodzą ze spalonych elementów wewnątrz obudowy;
  • przebarwienie pierścienia silnika dysku twardego sugeruje przepływ znacznego prądu;
  • odbicie się pierścienia silnika na pokrywce dysku świadczy o bardzo wysokiej temperaturze pierścienia (i samego talerza w okolicy pierścienia);
  • śledząc ślady na elementach można stwierdzić, że prąd płynął przez złącze głowic, taśmę ramienia, przedwzmacniacz głowic, taśmy łączące przedwzmacniacz ze sliderami, a po zwęgleniu taśm – przez samo ramię głowicy, następnie przez docisk głowicy, slider, landing zone talerza, silnik, obudowę dysku, łukiem elektrycznym do procesora i z procesora masą do złącza głowic.

Wyniki eksperymentu oraz opis możliwości odzyskiwania danych z dysków uszkodzonych przez kuchenkę mikrofalową zostaną opublikowane po przeprowadzeniu i opublikowaniu cyklu eksperymentów, w podsumowaniu.

Ciąg dalszy nastąpi.

PS: Prosimy o zostawienie swoich opinii i typowanie wyniku eksperymentu w komentarzach 😉

Jedna odpowiedź do: Odzyskiwanie danych z dysku włożonego do kuchenki mikrofalowej – cz.1
  1. Moim zdniem cześciowo uda sie odzyskać dane 😉 ale sprawdzę to po przeczytaniu cz.2 🙂

Zostaw komentarz

Please note: JavaScript is required to post comments.