Odzyskiwanie danych z Seagate BlackArmor NAS

Seagate BlackArmor NAS 440 Data Recovery

Seagate BlackArmor NAS 440

Wiele małych i średnich firm wybiera rozwiązania NAS (Network Attached Storage) w postaci urządzenia typu standalone, zamiast klasycznego serwera plików. Użycie NAS nie wymaga klimatyzowanej serwerowni, zużywa mniej energii elektrycznej, a hałas generowany przez NAS nie jest dokuczliwy i urządzenie może znajdować się w pomieszczeniu biurowym.

Większość tego typu urządzeń, tak jak opisywany Seagate BlackArmor NAS 440, posiada wsparcie dla technologii RAID, dodatkowe opcje wykonywania automatycznych kopii zapasowych danych użytkowników (Time Machine dla komputerów Mac) oraz obsługę technologii Active Directory.

Chociaż BlackArmor wspiera RAID 0,1,5,10 oraz JBOD, w większości przypadków zostanie skonfigurowany do pracy w trybie RAID 5 – jeden z czterech dysków może ulec uszkodzeniu nie powodując utraty danych. Urządzenie informuje użytkownika za pomocą wyświetlacza LCD oraz kolorów LED o awariach i pracy każdego z dysków. Co więcej, po skonfigurowaniu pozwala na wysyłanie powiadomień o uszkodzeniu dysków na email.

Tak jak w przypadku klasycznych macierzy RAID, użycie macierzy w NAS spowoduje, że uszkodzenie jednego z dysków nie wpłynie na dostęp do danych użytkowników – kontroler przeliczy XOR i pozwoli na pracę macierzy. Monitorowanie stanu dysków jest jednak kluczem do bezawaryjnej pracy. W przypadku awarii kolejnego dysku, macierz przestanie pracować.

Odzyskanie danych z uszkodzonej macierzy polega na odtworzeniu danych  z dysku, który uległ uszkodzeniu jako drugi – tylko wtedy dane będą w pełni spójne. Nie zawsze istnieje możliwość odzyskania wszystkich danych z uszkodzonego dysku (uszkodzona powierzchnia dysku), dlatego nie zawsze istnieje możliwość odzyskania wszystkich danych z macierzy. Kolejnym krokiem jest przywrócenie struktury logicznej macierzy i ewentualne odszyfrowanie danych.

 

BlackArmor - beznarzędziowy montaż dysków

NAS bez dysków

Dodane: 31 października 2011, w kategorii: Blog Tagi:: , , , , ,

Zostaw komentarz

Please note: JavaScript is required to post comments.